‹ Atgal

Dailės terapija

Klinikinė psichologė Teresa Sausaitis

Klinikinė psichologė Teresa Sausaitis

Dailės terapija onkologine liga sergantiems ar sirgusiems pacientams

                       Dailės terapija  – tai vienas iš psichologinės pagalbos būdų, kuris padeda išreikšti susikaupusius jausmus bei spręsti kylančius sunkumus saugioje aplinkoje. Daug psichologinių problemų pasireiškia nesugebėjimu realiai matyti save ir kitus, nemokėjimu realiai pajusti savo galimybių, nesugebėjimu išreikšti savo norų. Dailės terapijos užsiėmimai leidžia atskleisti suvokiamą ir nesuvokiamą žmogaus vidinę ir išorinę realybę. Tai suteikia galimybę labiau pažinti save ir mažinti įtampą, kilusią dėl užgniaužtų ir neįvardintų išgyvenimų, minčių, jausmų.

                      Dailės terapijos užsiemimų tikslas – gerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę, mažinti išgyvenamą distresą, gerinti psichosocialinę būklę, formuoti sveikus ir adaptyvius ligos įveikos įgūdžius.

Tai nėra piešimo pamokos, tai yra terapija. Procesas tampa terapiniu todėl, kad padeda atskleisti piešinio autoriaus išgyvenimus, vidinius konfliktus, paslėptus jausmus, pozityvaus keitimosi potencijas, leidžia jas suvokti pačiam ir keistis pozityvia linkme.

   Norint dalyvauti dailės terapijoje, nereikia išankstinio meninio pasiruošimo ar specialių įgūdžių.   Svarbiausia – noras dalyvauti.

                      Pageidaujantys dalyvauti meno terapijoje, iš pradžių turės individualią konsultaciją su psichologu, kuris smulkiau papasakos apie dailės terapijos procesą ir išsiaiškins dalyvio norus, lūkesčius bei galimybę lankyti užsiėmimus.

                      Dailės terapija nėra efektyvi žmonėms, atsidūrusiems krizinėje situacijoje dėl neseniai diagnozuoto vėžio, vėžio recidyvo, fizinės ar emocinės būklės pablogėjimo. Tokiais atvejais rekomenduojamas individualus psichologinis konsultavimas.

Kuo naudinga dailės terapija onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams?

 • Užsiėmimuose galima geriau pažinti bei suprasti save – savo mintis, jausmus bei elgesį, kas gali padėti ramiau jaustis, susirgus onkologine liga.
 • Yra daug galimybių išreikšti palaikymą, paramą vienas kitam, sulaukti atjautos ir supratimo, kalbant apie sunkius ir skausmingus dalykus.
 • Galima pasimokyti iš kitų patirties, susipažinti su kitų istorijomis bei patirtimis, kurios padeda sveikti, geriau jaustis ir atlaikyti sunkius išbandymus.
 • Tyrimais įrodyta, kad dailės terapija mažina įtampą, pagerina nuotaiką, gerina tarpusavio bendravimą ir stiprina viltį sveikti.Kokiems pacientams tinka meno terapija?
 • Besigydantiems ar jau po gydymosi.
 • Norintiems aktyviai sau padėti, susirgus onkologine liga.
 • Norintiems įveikti vienišumą ir izoliaciją, išmokti atviriau reikšti jausmus, įgauti pasitikėjimo savimi ir stiprybės.
 • Norintiems įveikti nerimą, depresiją, sumažinti įtampą onkologinės ligos akivaizdoje.Kaip vyksta dailės terapija?
 • Dailės terapija – tai 10 užsiėmimų ciklas.
 • Užsiėmimai vyksta vieną kartą per savaitę. Vieno užsiėmimo trukmė 2 val.
 • Užsiėmimai vyksta pagal iš anksto parengtą planą, kuomet pateikiamos užduotys, relaksacijos pratimai, tačiau paliekama laiko ir laisvam jausmų, minčių, įspūdžių bei patirčių aptarimui.
 • Kiekvienas dalyvis nusprendžia pats, kiek atsiskleisti, kiek papasakoti apie save užsiėmimų metu, tačiau svarbu, kiek įmanoma išsakyti savo mintis ir jausmus, pasidalinti prisiminimais, išgyvenimais.

                                                                                                                                                         Klinikinė psichologė Teresa Sausaitis