Biblioterapija turi keletą skirtingų sampratų. Tai susiję su sritimi, kur šis procesas vyksta. Pirmieji biblioterapiją pradėjo taikyti bibliotekininkai, aptarnaudami karo sužeistuosius JAV. Medicinos personalas pastebėjo, kad geriau jaučiasi ir greičiau sveiksta tie sužeistieji, kurie skaito knygas ir apie tai diskutuoja. Amerikos bibliotekininkų asociacijoje ilgą laiką veikė atskira Biblioterapijos sekcija, telkianti norinčius savo patirtimi pasidalinti ir ją perimti specialistus. Ilgai vyko diskusija, ar šią veiklą galima vadinti biblioterapija, ar tai tiesiog – skaitymo patarimų sritis.
Biblioterapija dažniau taikoma reabilitacijoje, sveikstant po intensyvaus klinikinio gydymo. Tuomet ligoniui reikalinga ir psichologinė pagalba, išgyvenant egzistencinę ir sveikatos krizę. Knyga gali pasitarnauti, kaip stabilizuojanti mintis priemonė. Teoretikai sako, kad toli gražu ne visos knygos padeda sveikti, – knyga turi būti viltinga, negniuždanti. Knygos turinys turi skatinti skaitantįjį atsigauti, patiriant ir išgyvenant geras emocijas. Tokio tikslo siekia susiburiantys į biblioterapijos užsiėmimus Šv. Pranciškaus onkologijos centre. Pirmoji pakopa vyksta 4-5 užsiėmimų cikle, kurio metu skaitome trumpus tekstus ir apie juos diskutuojam. Simboliniai tekstai yra iš Br. Ferero knygos „365 trumpi pasakojimai sielai“, A. Melo „Viena minutė išminties“ ir kt. Kalbame apie gyvenimo prasmę, dėkingumą, atleidimą, kūrybiškumą.
Biblioterapijos lankytojų mintys:
Rimas: „Melstis Dievo širdyje – tai leisti Dievui mylėti mūsų širdimi, leisti jam kalbėti Meilės ir atleidimo žodžius.“
Aleksandras: „Įsisavinau daug gerumo ir supratau, kad reikia mokytis iš praeities gyvenimo“
Jolanta: „Biblioterapijoje supratau, kaip tekstai skirtingai veikia. […]. Šiandien žinau, kad kiekvieną tekstą perskaičiusi, patyrinėsiu Sielos kertelėse, – o ką jis reiškia man „šiandien“, ko galėčiau pasimokyti, ką jis man duoda? Tai atradimas.“
Birutė: „Man geriau klausytis kitų. Bet čia galėjau ir pakalbėti.“
Dr. Daiva Janavičienė, biblioterapijos užsiėmimų vadovė