Šv. Pranciškaus onkologijos centre vyko praktiniai dviejų dienų mokymai „Onkopsichologinė pagalba pagal Simonton terapiją”.
Simontono terapija yra unikali pažintinė elgesio terapija, skirta onkologiniams ligoniams ir jų pacientams. Jos pradininkas – gydytojas onkologas–radioterapeutas Karlas Simontonas (1945-2009). Ši terapija remiasi kūno-sielos vienovės suvokimu. Simontono terapijos pagrindinis tikslas yra asmens emocinio funkcionavimo gerinimas, įsitraukimo į gydymosi ir sveikimo procesą didinimas, komunikavimo ir bendravimo su aplinka lavinimas. Simontono terapija turi mokslinį pagrindimą ir yra sėkmingai taikoma šalia medicininio gydymo įvairiose šalyse (JAV, Japonijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje)
Šv. Pranciškaus onkologijos centre vykusių praktinių mokymų metu dalyviai buvo supažindinti su šiomis „Simontono terapijos” temomis:
- Pagrindiniai Simonton terapijos principai: fiziniai, emociniai, intelektiniai, dvasiniai pokyčiai ligos metu.
- Kiekvieno asmens individualus kelias į sveikimą.
- Gyvybinių jėgų ir energijos stiprinimas pagal Simonton terapiją: kas gali didinti troškimą gyventi?
- Sveiko mąstymo taisyklės pagal Simonton terapiją ir kaip jos padeda onkologinės ligos metu.
- Vaizduotės poveikis gydymosi metu: kaip baimes pakeisti proto ramybe?
- Juoko terapijos pratimai.
Praktinius mokymus vedė:
- Teresa Sausaitis, klinikinė psichologė, Simontono terapijos taikymo metodus studijuojanti pas C. Simontono ilgalaikį bendražygį ir mokinį dr. Mariuszą Wirgą bei praėjusi 1 mokymosi pakopą; turinti ilgalaikę darbo patirtį onkologiniuose skyriuose.
- Jolanta Masian, klinikinė psichologė, Simontono terapijos taikymo metodus studijuojanti pas C. Simontono ilgalaikį bendražygį ir mokinį dr. Mariuszą Wirgą bei praėjusi 1 mokymosi pakopą; nuolat vedanti bendravimo įgūdžių mokymus medicinos personalui bei individualiai konsultuojanti pacientus.
Seminare gautos naudingos mintys kasdienai:
- Poilsis be vertinimo, be sąžinės graužaties. (Vienas iš dešimties sveikos gyvensenos gebėjimų pagal Simontoną).
- Žodžių jėga: laikas eina visiems vienodu greičiu. Jo negalima nei turėti, nei rasti. Visi turi 24 val. per parą, o jei kažko nespėjame, reiškia ne taip susidėliojome savo prioritetus. Tiesiog visada pasirenkame, kas mums svarbiau…
- Praktinis pratimas, esant emociniam skausmui: kai apninka emocinis skausmas, o nežinome priežasties – reikia ant popieriaus rašyti ne trumpiau kaip 7 minutes mintis, kurios ateina į galvą. Jeigu nebūna jokių minčių, taip ir rašyti: „Man niekas neateina į galvą…“
- Kas mus motyvuoja: viltys, baimė, pyktis arba jų visų derinys. Žmogus labai daug psichoemocinės energijos atiduoda kovodamas su baimėmis. Nekovokite, bet veikite!
- Čia ir dabar akimirka. Mes esame įpratę kažko laukti. Nevertiname šio momento, kuris niekada nebepasikartos, o yra svarbiausias mūsų gyvenime.
- Sveikos smegenys negarantuoja sveiko mąstymo. Protiniai pratimai veikia smegenis taip, kaip fiziniai pratimai veikia kūną. Stengtis ugdyti pozityvų mąstymą. Labai svarbi yra „minčių higiena“ kasdieninėje gyvenimiškoje praktikoje – nesveikas mintis keisti sveikomis.
- Tavo žodžiai turi būti svarbesni už tylą (Indėnų patarlė). Nedaugžodžiaukime. „Jei mūsų mintys turi mums nemažą įtaką, tai ir būdas, kuriuo išreiškiame savo išgyvenimus, lemia mūsų gyvenimą. Žodžiai sklinda galingai ir nuo mūsų priklauso, kokią kryptį- teigiamą ar neigiamą – jie turės. Tad privalome būti budrūs, nes didi yra mūsų žodžių galia – ir gerų, ir blogų – galia“ (J. Croissant „Kūnas – grožio šventovė“, 2006, p. 71).
- Juokas mažina skausmą.
(Irena Baltiejienė, Šv. Pranciškaus onkologijos centro Socialinė darbuotoja)