Šį pavasarį originalią ir kol kas dar mažai paplitusią paramos rinkimo formą Lietuvoje panaudojo Šv. Pranciškaus onkologijos centro savanoris, buvęs Jungtinės karalystės atašė Lietuvoje, Deividas Holidejus. Jis gegužės mėnesį vykusioje paramos Šv. Pranciškaus onkologijos centrui akcijoje „Vilties bėgimas 2015“ per Klaipėdos miestą nuėjo 10 kilometrų, o už kiekvieną jų D. Holidėjaus draugai paaukojo Šv. Pranciškaus onkologijos centrui po 1000 eurų, tad surinko 10 tūks. eurų paramą. Džiugu, kad vis daugiau žmonių supranta šios reikšmingos pagalbos svarbą ir siekia įgyvendinti naujas iniciatyvas. Akcijų dalyvių ir organizatorių surinkta parama leidžia sergantiems vėžiu ir jų artimiesiems Šv. Pranciškaus onkologijos centre dvasines, psichologines, socialines ir sveikatinimo paslaugas gauti nemokamai. Jungtinėje karalystėje ir kitose šalyse tai vyksta jau daugelį metų, o Lietuva dar tik mokosi.
Paramos žygis baidarėmis prieš srovę „Vilties yriai Nemunu“
„Tu žinai, kad prieš srovę plauki?“ – tokius perspėjančius žodžius ne kartą teko išgirsti paramos Šv. Pranciškaus onkologijos centrui žygio baidarėmis „Vilties yriai Nemunu” metu klaipėdiškiui Kęstučiui Kvaraciejui, rusniškiui Domantui Laukevičiui bei šilutiškiui Tomui Adomaičiui. Prieš srovę maždaug 500 km distanciją Nemunu vaikinai įveikė per 10 dienų. Plaukimas tęsėsi nuo Klaipėdos iki Druskininkų – 700 tūkstančių irklų yrių buvo išmatuotas visas Nemunas Lietuvos teritorijoje, taip pat Kuršių marios. Pasak paramos akcijos dalyvio ir organizatoriaus K. Kvaraciejaus, onkologine liga sergantiems žmonėms kol jie pasveiksta ne vienerius metus tenka tarsi irtis prieš galingą srovę. Pagrindinis šio žygio partneris –Šv. Pranciškaus onkologijos centras, kurio įkūrėjai skatina bei padeda onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms nenuleisti rankų ir kovoti su netikėtai į gyvenimą atėjusia liga. Šv. Pranciškaus onkologijos centro direktorė Aldona Kerpytė rugsėjo 11 d. popietę įvykusiame padėkos renginyje patvirtino: „Žygiai kaip šis ne tik padeda rinkti aukas, bet ir suteikia ligoniams vilties, kad jie ne vieni kovoja su savo liga”. Įveikiant onkologinę ligą reikia nemažai pastangų – pačių ligonių, jų artimųjų ir paslaugas teikiančių įstaigų, kad kelionė per vėžio ligą būtų tikrai sėkminga. Padėkos popietėje dalyvavęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sakė, kad pasroviui plūduriuoti visada paranku. Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga, išlydėjęs baidarininkus nuo Danės kranto, atvyko jų palaikyti ir pasveikinti nugalėjus Nemuno srovę.
Baidarininkai vilties žinią nešė per Lietuvos miestus
Lig šiol didžiausios ir ilgiausios upės šalyje prieš srovę irkluodamas dar neįveikė nė vienas žygeivis, nes tai gana sudėtingas plaukimas, priklausantis nuo aplinkos sąlygų, reikalaujantis tvirto tiek psichologinio, tiek fizinio pasirengimo. Baidarininkams talkino juos lydėjusi „kranto komanda“ – Jogailė Saugavičiūtė, Mantas Paliukas, Justinas Burba. Jie vežė ir gamino maistą, laukė baidarininkų numatytose vietose. Žygio dalyviai pakeliui sustodami Rusnėje, Panemunėje, Smalininkuose, Veliuonoje, Kaune, Birštone, Alytuje, Druskininkuose – tarsi simboliškai vilties juosta jungė Lietuvos savivaldybes – susitiko su vietos bendruomenėmis, dalijosi informacija apie nemokamos pagalbos galimybes onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems Šv. Pranciškaus onkologijos centre Klaipėdoje ir skatino aukoti šiai kilniai veiklai. D. Laukevičius pasidalijo neblėstančiais žygio įspūdžiais: „Labai šiltai mus priėmė Kačerginėje, sočiai pamaitino. Įsimintinas susitikimas vyko Alytuje – čia mus pasitiko paliatyvos slaugos organizacijos „Tėviškės namai“ vadovas Eimantas Balaika ir atstovai, prie plaukimo prisijungė irkluotojų mokyklos sportininkai, žmonės čia mūsų laukė ir domėjosi. Visa komanda dalyvavome Alytaus radijo tiesioginiame eteryje. Ypač šiltai buvome sutikti Kaune Šv. Jurgio konvente gyvenančių brolių pranciškonų, Smalininkuose – vietinio klebono, Birštone bei kituose miestuose – bendruomenių“. Nors žygyje nutiko įvairių netikėtumų: Domantą ištiko saulės smūgis, Kęstutis – apsivertė, Tomui – didžiulės skausmingos pūslės delnuose, jie vis tik planuotu laiku pasiekė Merkinę. Nuo jos iki Druskininkų buvo pats sunkiausias atstumas, nes padidėjo srovė, prasidėjo seklumos, akmenuotas dugnas. Į žygio pabaigos vietą, Druskininkus, juos sutikti atvyko artimieji, gausi vietos bendruomenė. Vietinė televizija parengė sutiktuvių reportažą, žiniasklaidos atstovai – straipsnius su detalia Šv. Pranciškaus onkologijos centro informacija, ir visa nešė viltingą žinią onkologiniams ligoniams bei jų artimiesiems.
Planuojama nauja paramos akcija
Susitikimo Šv. Pranciškaus onkologijos centre metu žygio „Vilties yriai“ dalyviai sakė, kad jie sieks, kad tai nebūtų vienkartinė akcija, kad kitais metais iššūkio estafetę perimtų kiti irkluotojai, o patys organizuos dar daugiau išbandymų suteiksiantį žygį. „Vilties yriai Nemunu” komanda planuoja naują projektą – žygį baidarėmis jūra Lietuva – Danija 2016 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais, nes šiuo laiku Baltijoje palankiausias oras. Starto vieta – Klaipėda, finišas – Danijos šiaurinis taškas, numatomas kelionės atstumas – nuo 951 iki 1591 km., priklausomai nuo pasirinkto maršruto, nes šiuo metu yra numatyti šeši galimi. K. Kvaraciejus teigia, kad būsimo žygio baidarėmis jūra vienas iš tikslų – pristatyti Lietuvą kaip jūrinę valstybę, o pats svarbiausias – nešti vilties žinią onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems bei kviesti geros valios žmones aukoti Šv. Pranciškaus onkologijos centrui, teikiančiam paslaugas nemokamai.
Nijolė Raudytė, Šv. Pranciškaus onkologijos centro viešųjų ryšių specialistė