Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė birželio 13 d. lankėsi uostamiestyje įsikūrusiame Šv. Pranciškaus onkologijos centre. Tai kol kas vienintelis novatoriškų dvasinių ir psichosocialinių paslaugų dienos centras onkologiniams ligoniams bei jų artimiesiems ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Šv. Pranciškaus onkologijos centro direktorė Aldona Kerpytė, socialinė darbuotoja Irena Baltiejienė, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos provincijolas br. Astijus Kungys ofm, Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno vyresnysis br. Benediktas Jurčys ofm ministrę supažindino su onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems centre teikiamomis paslaugomis ir veiklos perspektyvomis. Šiuo metu Klaipėdoje veikiančiame Šv. Pranciškaus onkologijos centre onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems pagal poreikį nemokamai teikiamos šios paslaugos: dvasinis konsultavimas, psichologinis konsultavimas, informavimo ir konsultavimo socialiniais klausimais paslaugos, sociokultūrinės paslaugos (dailės terapija, muzikos terapija, šokio ir judesio terapija). Centre taip pat nuolat vyksta užimtumo terapijos, krikščioniška meditacija, savigalbos grupių (ligonių ir artimųjų) susitikimai.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė A. Pabedinskienė apžiūrėjo šv. Pranciškaus onkologijos centro patalpas, kuriose teikiamos papildomos terapijos, nuodugniai domėjosi psichosocialinių paslaugų ypatumais ir bendravimo su lankytojais specifika, jų sutikimu ir priėmimu centre. Ministrę ypač domino kritiški atvejai, kai asmuo kreipiasi pagalbos – ar visada kokybiška paslauga jam suteikiama. Br. Benediktas pratęsė šią diskusinę mintį – į centrą atėjęs žmogus visada gauna vienokią ar kitokią pagalbą, o tai kartais i padeda apsaugoti jį ir nuo savižudybės minčių.
A. Pabedinskienei taip pat buvo pristatyta centro leidybinė veikla. Ministrę domino leidinių rengimo bei informacijos jiems ruošimo klausimai. Ministrė buvo informuota ir apie centro savanoriškos veiklos organizavimo patirtį: šiuo metu čia savanoriauja 30 mokymus baigusių savanorių, kurie 2014 m. centre dirbo 600 valandų. Ministrė palietė bendradarbiavimo su Klaipėdos teritorine darbo birža galimybių ir jos siunčiamų savanorių dalyvavimo centro veikloje temą.
Vizito metu ministrė pabrėžė, kad tokią pagalbą teikiančių centrų Lietuvoje trūksta. Ji pasidalijo savo įžvalga apie tai, kad šiandien ypač jaučiama žmonių uždarumo problema – jie taip sunkiai peržengia psichologinį barjerą ir priima pagalbą. Gal būt, toks yra mūsų, lietuvių, mentalitetas – po truputį atsiverti, pačiam apsiprasti aplinkoje, ją pažinti ir tik tada priimti. Pasak ministrės, pagrindinis dalykas, ką reikia padaryti dabar – keisti visuomenės supratimą, siekti sveikatos apsaugos darbuotojų etikos kokybės bendraujant su ligoniais ir ypač stengtis, kad mūsų šalyje visą laiką būtų skiriamas dėmesys žmogui.
Nijolė Raudytė