Priešistorija. 2000 m. rudenį Klaipėdoje susibūrusių onkologinių ligonių grupelė nusprendė įkurti moterų, sergančių vėžiu, organizaciją. Šiam tikslui pritarė Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojai, ypač chemoterapeutas Alvydas Česas. 2001 m. kovo mėn. buvo įkurta ir įregistruota Klaipėdos apskrities moterų, sergančių onkologinėmis ligomis draugija „Zunda“. Klaipėdos universitetinės ligoninės onkologijos departamente vyko draugijos susirinkimai ir paskaitos onkologiniams ligoniams aktualiais klausimais. Klaipėdos universitetinė ligoninė draugijai buvo skyrusi patalpas, veikla rūpinosi gydytoja chemoterapeutė Emilija Rupšienė.2001 m. rudenį A. Kerpytės iniciatyva keletas „Zundos“ draugijos narių ir kitų asmenų kartą per mėnesį susirinkdavo pabendrauti, pasidalinti savo išgyvenimais, kartu melstis ir augti tikėjime Švč. Širdies pranciškonių misionierių kongregacijos vienuolyne Kretingoje. Draugijos dvasiniais globėjais tapo seserys pranciškonės misionierės Benjamina Borsato ir Sicily Matew Mundiyankal, o nuo 2003 m. – tuometinis Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios klebonas brolis Evaldas Darulis OFM (dabar MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos provincijolas). Kretingoje pradėjo lankytis dauguma organizacijos „Zunda“ narių, gyvenančių Klaipėdoje, Palangoje, Gargžduose, Juodkrantėje ir kitose vietovėse. Vėliau į susitikimus įsijungė onkologinėmis ligomis sergantys vyrai, ligonių artimieji ir draugai. Taip susibūrė onkologinių ligonių ir jų artimųjų bendruomenė „Vilties piligrimai“, kuri kartu su broliais pranciškonais nusprendė steigti pagalbos vėžiu sergantiems centrą. 2004 m. Lietuvos Mažesniųjų brolių Šv. Kazimiero provincijos provincijolas brolis Benediktas Jurčys OFM tapo sergančiųjų vėžiu ir jų artimųjų bendruomenės dvasiniu globėju ir pradėjo centro kūrimo organizacinius darbus. 2005 m. gegužės mėn. 23 d. dekretu Jo ekscelencija Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ pritarė šiai misijai ir įpareigojo Mažesniuosius brolius pranciškonus vykdyti ligonių pastoracinę veiklą.
Įkūrimas. 2005 m. lapkričio mėn. 7 d. Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincija juridiškai įregistravo „Vakarų Lietuvos onkologinių ligonių pagalbos ir informacijos centrą“ – pirmąjį Lietuvoje dvasinės ir psichosocialinės pagalbos vėžiu sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems centrą, kuris nuo 2008 m. pervadintas į viešąją įstaigą „Šv. Pranciškaus onkologijos centras“.
Statybos. 2006 m. Klaipėdos miesto savivaldybė ir Klaipėdos apskrities administracija Šv. Kazimiero provincijos mažesniųjų brolių ordinui veiklai vystyti skyrė 2,4 ha sklypą šiaurinėje miesto dalyje šalia Klaipėdos universitetinės ligoninės Labrenciškėse. Prieš 10 metų, 2013 m. rugsėjo 20 d., Klaipėdoje pastatytas ir atidarytas Šv. Pranciškaus onkologijos centro pastato, pritaikyto teikti paslaugas, pirmoji dalis – Informacijos ir meno terapijos centras. Įstaigos statybą ir įsikūrimą finansavo Europos sąjungos struktūrinių fondų projektas „Šv. Pranciškaus onkologijos dienos centro statyba siekiant sukurti palankias sąlygas vėžiu sergantiems ir jų artimiesiems I etapas“ (viso projekto finansavimas – 415 000 eur.) ir Lietuvos respublikos ir Šveicarijos konfederacijos programai „Šv. Pranciškaus onkologijos centro institucinių gebėjimų ir kompetencijų ugdymas pasirengiant Informacijos ir meno terapijos centro atidarymui“ (bendra finansuota suma – 73000 eur. centro įrangai, baldams, savanorių rengimui ir leidybinei programai).
Šiandien centras įsikūręs ramioje uostamiesčio vietoje, Girulių miško prieglobstyje, kuriame driekiasi dviračių ir pėsčiųjų takai iki pat Karklės. Nuo čia iki Klaipėdos miesto ligoninių komplekso – tik penkios minutės kelio pėsčiomis. Šiuo metu Šv. Pranciškaus onkologijos centre vėžiu sergantis ir jo artimasis gali pasinaudoti daugiau kaip 18 pavadinimų nemokamomis psichosocialinėmis, dvasinėmis ir sveikatinimo paslaugomis. Centre ligonis ir jo artimasis gali gauti individualias dvasininko, psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijas; dalyvauti Dvasingumo ugdymo užsiėmimuose; Muzikos, šokio, dailės terapijose; Biblioterapijoje; Kūrybiniuose užsiėmimuose; Grožio pamokėlėse; Savipagalbos grupėse; Relaksacijos pratybose; Sveikatinimo paslaugose ir kt. Visas centro paslaugas teikia specialistai – psichologai, dvasininkai, socialiniai darbuotojai, menininkai, sveikatos priežiūros specialistai, kosmetologai ir t. t.
Nemokamos psichosocialinės, sveikatinimo ir dvasinės paslaugos turi vienintelį tikslą – padėti onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems „išgyventi” vėžio ligą, sumažinant patiriamą stresą, atstatant žmogaus vidinę darną ir naujai įprasminant savo gyvenimą.
Onkologiniai ligoniai ir jiems padedantys artimieji iš Lietuvos miestų ar kitų šalių, atvykstantys į centrą pagalbos, taip pat Klaipėdos miesto ligoninėse gaunantys nestacionarias gydymo paslaugas ar slaugantys savo artimuosius, už nustatytą mokestį gali apsigyventi centre įkurtuose svečių namuose. Jaukūs dviviečiai kambariai su virtuvėlėmis skirti apsistoti ligoniui ir artimajam. Keletas patogių erdvių patalpų yra pritaikytos vėžio ligos paliestoms šeimoms su vaikais.
Parengė Nijolė Raudytė
Kviečiame skaityti straipsnį apie Šv. Pranciškaus onkologijos centrą dienraštyje VAKARŲ EKSPRESAS;